ALTAR INTERCESSARY MINISTRY
President: Evangelist Deborah Prescott
Vice President: Evangelist Paulette Chambers
Treasurer: Evangelist Michele Babbs
CHILDREN'S CHURCH
Vacant
CHRISTIAN EDUCATION
President: Minister Marcus Edmonds
HEALTH CARE PROFESSIONALS
President: Sister Jeanette Evans-Kimble
MEN'S MINISTRY
Auxiliary Director: Sfg. Bishop Wilford Hairston
President: Elder Roland Hairston, Jr.
Vice President: Minister Marcus Edmonds
Secretary: Elder Derrick Moore
Assistant Secretary: Elder Gordon Young
Treasurer: Elder Larry Dugger
Assistant Treasurer: Deacon William Roberts
MINISTER’S WIVES & WIDOWS
President: Sister Francis Thomas
Vice President: Sister Antionette Ussin
Secretary: Minister Jo Ann Hairston
Assistant Secretary: Minister Wanda Norris
SINGLES MINISTRY
President: Sister Giselle Mitchell
USHER BOARD
Auxiliary Director: District Elder Michael
Witherspoon
President: Minister Helen Mayes
Vice President: Minister Juanita Bernard
Secretary: Sister LaQuita Cormier
Assistant Secretary: Sister Cynthia McDonald
Treasurer: Sister Dawniella Moore
Assistant Treasurer: Sister Sylvia Tribbett
WOMEN’S MINISTRY
Auxiliary Director: Sfg. Bishop Elect Prentis
Johnson
President: Sister Y. Renee Forest
1st Vice President: Evangelist Robin Edmon
2nd Vice President: Sister Frances Thomas
Secretary: Sister Tracy Barnes
Assistant Secretary: Evangelist Michele Babbs
Treasurer: Evangelist Paulette Chambers
Assistant Treasurer: Evangelist Deborah Prescott
YOUNG PEOPLE’S AUXILIARY
Auxiliary Director: Sfg. Bishop Kim Forest
President: Sister Patrice Davis
Vice President: Minister Andrea Etienne
Secretary: Sister Angelica Witherspoon
Assistant Secretary: Sister Tameka Tiller
Assistant Treasurer: Brother Roland Hairston, III
ANNUAL COMMUNION COMMITTEE:
DR. ADDIE B. DAVIS, D.D., CHAIRPERSON
SISTER Y. RENEE FOREST, ASSISTANT
SISTER FRANCES THOMAS, ASSISTANT
AUDIT COMMITTEE:
SUFFRGAN BISHOP WILFORD HAIRSTON
AUDIO TECHNICIAN:
ELDER WALTER DAVIS
CONFERENCE PLANNING COMMITTEE:
TO BE ADVISED
EDUCATION COMMITTEE:
DR. HELEN ORME, CO-CHAIRPERSON
LADY Y. RENEE FOREST, CO-CHAIRPERSON
EVANGELIST ROBIN EDMON, ADMINISTRATOR
LICENSE & CREDENTIALS COMMITTEE:
EVANGELIST LORRAINE SYLVESTER, DIRECTOR
EVANGELISM COMMITTEE:
SUFFRAGAN BISHOP LAWRENCE ROBERTSON
ORDINATION COMMITTEE:
SUFFRAGAN BISHOP KIM FOREST
MINISTERIAL RETREAT COMMITTEE:
TO BE ADVISED
PROTOCAL:
ELDER TIMOTHY THOMAS
OUTREACH COMMITTEE:
EVANGELIST PAULETTE CHAMBERS
MINISTER DERRICK MOORE
SOCIAL MEDIA:
EVANGELIST ROBIN EDMOND
PUBLICATIONS:
ELDER MARCUS BANKS
TRANSPORTATION:
TO BE ADVISED
PACIFIC NORTHWEST DISTRICT COUNCIL COMMITTEES
PACIFIC NORTHWEST DISTRICT COUNCIL EPISCOPAL OFFICE:
c/o Greater Christ Temple Church ∙ 1926 South G Street ∙ Tacoma, WA 98405 ∙ Office (253) 272-5679